Yonetim Politikamız
Hizmetlerimiz
Ürünlerimiz
VIDEOLAR
Nasıl Çalışıyoruz
İletişim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

huzurpano.com.tr > Ürünlerimiz > Elektrik Panoları


 

                   

  

 

                  Metalden yapılmış elektrik veya elektronik cihazlari korumak veya kullanmak için dizayn edilmiş kasa ve kabin unsurlarıdır. Bu elektrik panolari bir binanın veya mahallenin elektriklerini kontrol etmekle beraber istenirse makinelerine kumandası sağlanabilmektedir.

                  İsteğe göre sigorta şartel gibi elektrik cihaz sistemleri de üzerinde taşıyabilmeltedirElektrik pano sistemleri dışında güçlü bir karkas sistemi mevcuttur. Bu karkas sistemine yanlardan ve arkadan ve hatta 6 noktadan modüler kapak sistemi takılabilmektedir.

 

 

                   Ön kısımdaki kapak menteşeli kilitli kapaktır. Bu sayede ulaşılması gereken noktalara rahatca kullanıma sunulmaktadır. Yine bu kapağın arkasında bir iç perde kapağıda yapılabilmektedir.

                  İç perde sistemli elektrik panolarinda bara , cihaz , sartel, sigorta gibi cihazlara yataklık ve askılık yapacak yatay veya dikey atkılar mevcuttur. Bu sayede marka farkından kaynaklanacak ölçü değişimlerini sönümlenebilmektedir. 

İç perdeli elektrik panolarinda tehlikeli noktalar veya kullanıma kapalı alanlar rahatlıkla kapatılabilmektedir.

                Dikili veya yatay elektrik panolarının alt kısmı genel olarak kablo girişi için kullanılmaktadır. Bu girişler sayesinde panonun ihtiyacı olan  bütün elektrik gücü buradan karşılanmakta olup bir bara sayesinde dagıtımı sağlanmaktaır.

                 Elektrik panolarının alt kısımlarında  bir elektrik pano bazası mevcuttur. Bu baza sistemi zamanla oluşabilecek oksitlenmeyle paslanmayı panonun gövdesine yayılmadan yok edilmesini sağlanaktadır. Dolayısıyla panonun bazası sökülebilir olmalıdır.

Elektrik panolarinin alt kısımlarında baza sistemi vardır. Bu baza sistemi oksitlenme durumunda sökülüp atılabilecek durumundadır.

 

                       Elektrik panolarinda iç kapak sistemi menteseli ve çift kilit yardımıyle çalıştırılabilmektedir. Elektrik panolarında sigorta şartel gibi ürünlerin takıldıgı ön kısım , munun arkasında özel cihazların bağlandığı orta kısım , en arkadada bara ve genel elektrik kompanentlerin kullanıldığı asıl elektrik pano sisteminin temel ürünlerinin taban sacı üzerine montajının yapıldığı kısım olmak üzere 3 katman dan oluşturulabilmektedir. 

                   Bu katmanlara ulaşım kolaylığı olması açısından orta katman ve ön katman kapak sistemiye çalıştırılması gerekebilmektedir.

ELEKTRIK PANOLARINDA ISKELET YAPISI

        Elektrik panolarında ön ve arka olmak üzere iki adet çerceve yapılmaktadır. Bu cerceveler ara diklemelr yardımıyle bir hacim oluşturulmaktadır. Bu hacim aynı zamanda elektrik panosunda ihtiyaç duyulan bütün baglantı ve montaj unsurlarına yataklık yapmaktadır.

       Elektrik panolarının alt kısmında baza sistemi vardır. Bu sistem de yer yer modüler yapılmaktadır. Yapılan sistem yanlara kapak öne istenirse arka kısma da kapı yapılabilmektedir.

 ELEKTRIK PANOLARINDA KAPAK SISTEMI AVANTAJLARI

        Elektrik pano sistemi içine ya taban sacı yada bara gibi aparatlarının kullanıldığı sistemlerdır. Bu sistemlere müdehaleler kolay olması gerektiği gibi aynı zamanda da  güvenli olmalıdır. Çünkü elektrik akımı ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu sebepten ötürü sık kullanılmaması gereken fakat yinede sökülebilir istenilen yerlerde vidalı kapak sistemi düşünülebilmektedir. Kullanım sıklığı olan yerlerde de menteşeli kilitli kapak öngörülmektedir.

  ELEKTRIK PANOLARINDA SIZDIRMAZLIK ICIN NE YAPILIR

              Elektrik panolarında sızdırmazlık cok önemlidir. Bu sızdırmazlık yagmura karsı oldugu kadar toza karşı da yapılmalıdır. Yagmur gibi sistemler için etanj (oluk) sistemi kullanılırken, toza karşıda contalama sistemi kullanılmaktadır.

              Elektrik panolarında havalandırma da en önemli husustur.Bu husus şöyleki havalandırmayla beraber toz emişi de gerçekleşmektedir. Bunun için pano panjur sistemiyle korunurken filtre sistemiylede toz emişi filtrelenmektedir.

ELEKTRIK PANOLARINDA  MALZEME YERLESIMI NASILDIR

 


Gemi Kumanda ve Oprerasyon Konsolu | Dikili Tip Panolar | Piyano Panolari | Makina Panolari
Huzur Pano © 2010