Anasayfa
Yonetim Politikamız
Hizmetlerimiz
Ürünlerimiz
VIDEOLAR
Nasıl Çalışıyoruz
İletişim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

 

LAZER KESİM  LAZER KESIM VIDEOSU                                                                                                                                              

 

 

            

 

CNC LAZER KESİM

Metal sac parcalarının cnc lazer teknolojisiyle kesim işlemidir. Bu makineler genel olarak seri üretim makinesi olarak ta kullanılmaktadır. Dolayısıyle işlemler fason lazer kesim olarak yapılamktadır.

FASON LAZER KESİMDE FİYATI ETKILEYEN UNSURLAR

           İşlenecek parçaların teknik resimleri ya müşteriden yada şirketimiz tarafından oluşturulmaktadır. Bu dosyalar cnc  makinde similasyonu yapılıp süreler çıkarılıp saatlik çalışma süresi üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır.

Bu süreyi etkileyen bütün paremetreler  fiyatlandırmayıda etkilemektedir. Olası ihtimaller cnc punch kesimdeki paremetrelerle aynı olup fark olarak lazerin keim gücü olarak düşünülebilmektedir.

 

FASON LAZER KESİMDE İŞLENEN MALZEMELER

  Genel olarak st 37 den st 72 ler  ve hatta yay çeliğine kadar malzeme işlenebilmektedir. Bunu dışında paslanmaz 430 kaliteden 304 hatta 316 kalitelere kadar işlem yapılabilmektedir.

 FASON LAZER KESİMDE KESIM KALITESI

                    Kesim kalitesi özellikle makinenin işlem hızına bağlı olduğu kadar makinenin yapısı ve markasıda cok önem arz etmektedir. Bu durum düşünüldüğü zaman bazı makineler c sisteminde bazı makineler ise d sistemindedir. Buda kızakların hareketini sınırlayıcı etken olarak karşımıza cıkabilmektedir.

  

                   Diğer bir unsur ise makinenin programıdır. Lazer kesim yaptığı yerleri ısıtmaktadır. Bazı parçalarda yogun kesim oldugu zaman sogutarak kesim sağlanmalıdır. Yani hep aynı yerden kesim yaplmamalıdır.

 

KARBONDIOKSIT LAZERDE  KESİM

                   Karbondioksit lazer özel olarak gazların ve elektrik yogunluklu çalışan lazerdir. özellikle oksijen manifoltları ve helyum gibi gazgarın kullanıldığı bir rezanatör içinde gazla elektrik ışığının(anot katot yardımıyle) bir tüp içinde lazer ışınlarına dönüşür.

Bu lazer ışıkları aynalar yardımıyle malzeme üzerine aktarılıp , istenilen şekilde kesim sağlanmaış olmaktadır.

   FASON LAZERDE  ADET ONEMLİ Mİ

Kesim memnuniyeti açısından küçük veya büyük , az yada çok denilmeden yapılmaktadır. Fakat makineler üzerinde oluşan setup süreleri mutlak suretle parçalar üzerine yansıtılmaktadır

CNC LAZERDE  STOKLAMA ALANLARI NEDEN ONEMLIDIR

Özellikle fason çalışan cnc lazerlerde stoklama alanı çok önemlidir. Çünkü işin seriliği zamana dolayısıyle ücrete yansıyacaktır.

   

  FASON CALIŞAN LAZER

Cnc lazer kendi fabrikasının işini yaptığı gibi , dışarıyada ücret karşılıgında kesim yapabilmketedir.

CNC LAZERDE KESIMDE BULUNDUĞU ALANIN ONEMI NEDİR?

Cnc lazer kesimde lazerin özellikle sanayi alanında bulunması gereklidir. Bu durum hizmet kalitesi açısından veya ürün teslimi açısından oldukça önemlidir.

CNC LAZERDE KESIM TABLASI NASIL OLMALIDIR?

Cnc lazerde kesim tablası özellikle üçgen pramit şeklindedir. Bunun asıl amacı kesim yapılan ışınların metale çok fazla zarar vermemesi içindir. Cnc Lazer kesimde tabla üzerinde sacı sıfırlayıcı eksenel pimlerde olmalıdır. Bu pimlerin kesişimi sıfır noktaso olarak kabul edilip , plk bu eksene yerleştirilmektedir.

   

 CNC LAZERDE KESILECEK MALZEME KALINLIGI NE OLMALI DIR?

Cnc lazerde kesim özellikle 10mm sonrası kesim kalitesinde düşme olmaktadır. Bu duruma sebeptir ki 0,5mm -10mm st37 sac işlenebilmektedir. İstenirse 20mm kalınlığa da çıkılabilmekte olup tavsiye edilmemektedir.

Paslanmaz malzeme lazer kesiminde ise özellikle 304 kalite malzemeler için ise 0,5mm den başlayıp 5mm kalınlıklar tavsiye edilmektedir. Ama olası durumlarda 10mm lere de çıkılabilmektedir.

 CNC LAZERDE NEDEN ALUMINYUM VE GALVANIZ KESILMESI ONERILMEZ?

Cnc lazer tezgahında özellikle lazer gazı ve ışın teknoloisi ve aynalarla kesilecek malzeme üzerine yansıtarak kesme işlemi yapılmaktaıdır. Bu işlem özellikle aynalarla yansıma yapıldığı için geri yansımada yapabilmektedir. Bu işlem de lazer teknolojisinde rezeneratör sisteminde ciddi tahribatlar yapabilmekteidr. Bunun içindir ki bu malzemelerin kesimi önerilmez.

 CNC LAZERDE GENEL OLARAK X,Y,Z EKSENLERİ

+- X ekseni yatay ,+-y ekseni diger eksen y ve z ekseni  dikey eksen olarak konumlandırılmaktadır. Bu eksenlere 2 esen daha ilave dilebilmektedir. Aslında uzayda 3 eksen vardır. 5 eksenli makinalardan kasıt lazer kafa kısmının dönmesi olarak düşünülmektedir.

 CNC LAZERDE CİLLER UNİTESİ NEREYE KONULMALIDIR?

 Ciller denilen ünite özellikle makineye en yakın noktaya konumlandırılmalıdır. Öyle bir nokta tespit edilmelidir ki hem ortamdan temiz hava çekişi olmalı hemde sıcak hava atışı da beraberinde olmalıdır. Bu duruma sebeptirk  lazer makinesi dış ortama yakın yerlere koymakta fayda vardır.

 CNC LAZERDE TOZ TOPLAMA UNİTESİ NASIL VE NEREDE OLMALIDIR?

 Toz toplama yine lazere yakın yerlere koyulmalıdır. Öyle ki mümkün olan en kısa hat tercih edilmelidir. 

 CNC LAZERDE CİLER UZERİNDEKİ FİLTRE NASIL OLMALIDIR?

            Cnc lazer makinesi sürekli stabil çalışması gereken makinedir. Bunu saglamak için güçlü makine gövdesi mevcuttur. Bu gövde metal yapıdadır. Oluşan bu metal yapı sıcaklık artışıyla veya azalmasıyla etkilenebilmektedir. Aynı sistem lazer gazını oluşturan veya lazer ışıgının yansımasını sağlayan aynaların belirli sıcaklıkta olması gereklidir. Lazer sistemi dışında ekstra bir makineyle bir özel saf su sıvısı ile dolaşımını sağlayan makineye ciller ünitesi denir.

             Cnc lazer makinesinde ciller cıkısında sürekli hareket halinde bir filtre mevcuttur. Bu filtre yalnızca açık tanktan suyun dolaşımını saglarken oluşablecek partikülleri elimine etmek değil aynı zamanda 10 bar kapasiteyle basan pompa üzerindeki hava kabarcıklarını yok etmek ve filtre üzerindeki tıkanıklıkları hareketiyle gidermektir. Bunun  içindirki yalnızca partükülleri temizleyen değil kabarcıkları yok eden ve tıkanıklıkları gideren özellikteki filtreye sahip olmalıdır. 

 CNC LAZERDE  TABLA TOZ TOPLAMA KAPAKLARI NASIL CALISIR?

            Makina eksen çalışmalarında hareket ederken hareket koordinatlarına yakın mesafedeki kapak sistemleri otomatik olarak açılmaktadır. Sürekli çalışan havalandırma sistemi açık olan kapaklardan lazer kesim sırasında oluşan tozu toz toplama ünitesi içerisine almaktadır. Toz toplayıcı kapaklar  kesim tablası alt yanlarında konumlandırılmışlardır. Ve yaklaşık 10 adet kapaktan oluşmaktadır. Sistem açık alanda emiş yaptığı için kesim konumudayakın kapaklar açılmakta ve emiş gücü maksimuma çıkarılmaktadır.

 CNC LAZERDE  EKRAN KONUMU

 Ekran cnc lazere paralel konumlandırılabildiği gibi operatöre en uygun şartlar düşünülerek dizayn edilmelidir. Bu duruma hasıl ekran bir konsol ile hareketli halde tutulmasında fayda vardır. Bu sayede operatör istediği noktaya odaklanırken ekran engel teşkil etmemelidir.

CNC LAZERDE KARISIM GAZLARININ SAFLIK ORANLARI NEDİR?

                   Yapılacak kesime göre azot-oksijen-helyum-co2 gibi gazları belirli oranlarda rezeneratör içine çekip burada belirli oranlarda karıştırıp bir bileşim oluşturulmaktadır. Bu sayede karışım gazlarıyla kesim performansı gerçekleşmektedr. Bu gazların karışım oranları minimum 0,9999 lü degerlerde tutulmalıdır. Aksi halde kesim gazı oluşmamakta veya istenilen kesim gücüne ulaşılamamaktadır.

CNC LAZERDE  HAVA GAZI NASIL OLMALI ŞARTLARI NELERDIR?

 

CNC LAZERDE MIXER IN ONEMI

 

CNC LAZERDE HY VOLTAJ UNITESI ONEMI VE BAKIMI

CNC LAZERDE REZENERATOR 

 CNC LAZERDE  TUPLERIN KONUMU?


Huzur Pano © 2010