Yonetim Politikamız
Hizmetlerimiz
Ürünlerimiz
VIDEOLAR
Nasıl Çalışıyoruz
İletişim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Cnc Punch Kesi  CNC PUNCH VIDEO      

 

                                                                                                                                                               

    

FASON PUNCH KESİM NE DEMEK?

Şirketin envanterinde olan makinenin ücret karşılığı başka fabrikalara çalışmasıdır. Bu ücretlendirme zamana veya makinenin yıpranmasına göre değişebilmektedir.

CNC PUNCH NEDİR?

Piyasada genel olarak st 37 dkp saç kullanılmaktadır. Bu sac levhalar 1mm den 6 mm saç kalınlığına kadar dkp sacta alüminyum saca kadar işlenebilmektedir.

Genel olarak punch yapancı kelime olup zımba ile delik delme olarak nitelendirilebilmektedir.

CNC PUNCH NASIL CALISIR?

Cnc numerik kontrollü makineler , bilgisayarlar tarafından çizilen şekilleri 2 boyutlu cad programları yardımıyle makinenin sistemine aktarılıp g kodlamalarıyle makine üzerinde tanımlı motorların (genel olarak servo) yönlendirilmesiyle sac plk ların işlenmesidir.

       Bu işlemler önce  2 boyutlu programlar tarafında parca resimleri cizilmektedir. Cizilen bu resimler cad programlarıyla g kodları çıkarılmaktadır. Bu kodlamalar makineye aktarılıp sac levhanında klemplere baglanmasıyle sac levha işlenmektedir.

  

FASON PUNCH  SURECI

Müşterilerimizden ya parçalar yada teknik resimler gelmektedir. Bu gelen teknik resimler punch program sorumlusu tarafından makinede similasyonu yapılıp üretime uygunlugu , işlenebilirliği ve fiyatlandırılması gibi kriterleri beraberinde çıkarmaktadır.

Bu bilgiler satış tarafından paylaşılıp , müşteri bilgisine sunulmaktadır. Müşreterinin onayına mütakip anlaşma yapılıp ürün malzemeli veya malzemesiz üretime alınmatadır.

FASON LAZER İLE FASON PUNCH KESİM FARKI

Ürün kalite çemberinde  kesintisiz kesim kalitesi istenirse lazer kesim kaçınılmaz olarak düşünülmektedir. Fakat maliyet unsuru göz önünde bulundurulursa cnc punch kesim tercih edilelidir.

 Özellikle cnc fason punch kesimler 1-3mm sac levhaların uygun maliyetlerde kesilmesinde kullanılmaktadır. Ama özellikle formlu bir yapı düşünülürse cnc punch kesim kaçınılmaz bir tercihtir.

Lazer ise daha hassas ve kalın malzemelerde ideal kesim sergilerken , maliyetleride cnc punch a göre yüksek olduğu unutulmamalıdır.

FASON PUNCH  KESİMDE NASIL SEKILLER KESILEBILIR

      Cnc punch ta hemen hemen bütün şekiller yapılabilmektedr. Taret üzerine bağlı 36 istasyon ve kalıp kombinasyonu ile yapılabilecekler insan zekası ile sınırlıdır. Cnc punch kesimde ,şlenemeyece parça sayısı nadirdir. Bunun için sirketten teknik bilgi talep edebirisiniz.

FASON PUNCH  KESİMDE FIYATLANDIRMA

      Fason punch kesimde hemen hemen bütün tesislerin fiyaları birbirinden farklı çıkmaktadır. Bu fark makine , eleman , yapılan program veya mevcut kalıplar değişkenlik göstermektedir.

        Makine en önemli etkendir. Bazı makineler dakikada 250  vuruş yapabilirken bazı makineler 1200 vuruşlara çıkabilmketedir. Buda fiyatlandırmada parca çıkış hızını etkilemekte ve makine saatlik işlem ücretine yansılılmaktadır.

         Makine için hazırlanan programda parça hızını etkilemektedir. Tecrübeli olmayan personel eger program yaparsa makinenin işlem hızını yavaşlatmakta olup parça geç zamanda çıkmaktadır.

 CNC PUNCH  KESİMDE KAC MM MALZEME KESEBILIR

             Cnc punch kesimde kesilecek malzemeler 0,5mm den başlayıp 4mm kalınlıklarına kadar çıkarılmaktadır. İstenirse 6mm kalınlığa kadarda çıkabilir fakat makine pek fazla zorlanmamalıdır.

   

             Cnc punch pres makinesinde verilen teknik terimler 6mm kesilebilir yönündedir. Fakat her kalınlığa göre alt matris ve day boşlukları orantısal olmalıdır. Aksi halde kalıp kırılmaları veya parça çekmeleri gibi durumlarla çok karşılaşılmaktadır.

 CNC PUNCH  KESİMDE FORM VERİLEBİLİR Mİ?

 Cnc punch kesimin tercih edilme sebeplerinden biride formlama işlemidir. Bu işlem özel kalıplarla makinedeki uygun istasyona bağlamakla rahatça yapılabilmektedir. Bu formlar havalandırma panjurundan başlayıp özel kalıplara kadar gidebilmektedir.

 CNC PUNCH  KESİMDE  URUN TESLİMLERİ NEDİR?

Mümkün olan en kısa zaman planlanmaktadır. bu planlamada üretim yogunluğuda ön planda tutulmaktadır.

 CNC PUNCH  KESİMDE  İSTASYON SAYISI ONEMİ

İstasyon ne kadar coksa plakayı programlama sırasında  o kadar hızlı olup kesim suresındede ciddi kısalmalar saglamaktadır. Bu istasyonlar a-b-c-d olabilmekte ve en cok kullanılan c istasyonu olmaktadır.

  

 CNC PUNCH  KESİMDE  TABLA NASIL OLMALIDIR

               Cnc punchta tablalar genelde fırcalı veya yalnızca bilyeli olarak düşünülmektedir. Bu tam kaliteli sonuçlar vermemektedir. Olması gereken hem fırçalı hemde bilyeli olmasıdır.

  

 

CNC PUNCH  KESİMDE  KLEMPLER NASIL OLMALIDIR

    

                  Klempler metal sacı tutup eksenlerin hareketini metale veren mekanik ve pnomatik parçalardır. Bu klempler cnc punch makinelerde genel olarak manuel ayarlanabildiği gibi ideal olan otomatik klemp sistemidir. Bu sistem sayesinde hem zamandan hemde maddi hasarlardan uzak durulmaktadır.

 

 

    

 

CNC PUNCH  KESİMDE  MAKINESINDE MAKINENIN YENI  OLMASI  VERIMI VE  KESIM KALITESINI ETKILER MI ?

           Cnc punch makinesi özellikle fason çalışmalarda kullanılacaksa makinenin yeni olması , temiz ve aşınmamış olması çok önemlidir. Bu durum oluşabilecek arızalardan gecikmeleri ve hasarları etkileyen en önemli unsurdur. 

            Aynı zamanda cnc punch makinesinde yeni makine olursa eksenel aşınmalarda minumun seviyede olup milin hassasiyetinden kaynaklanan kesim kaymalarına minumum olacaktır.

 

 CNC PUNCH  MAKINESINDE GOVDENIN YAPISI ONEMLIMIDIR?

Cnc punch makinesinin gövdesi C veya D olabilmektedir. Bu yapı özellikle makinenin konsrüksiyonu ve rijitliğini sağlamaktadır.

Cnc punch makinei gövdesi döküm yapılı olup , gövde yaşlandırma frekansı ile yaşlandırılmıştır. Bu sayede zamanla oluşabilecek şekil değişikliği minilize edilmektedir. Hidrolik ünitesi yne alman hd ünitesi olup , elektronik aksam fanuc veya panasonik olarak farklılık gösterebilmektedir.

CNC PUNCH  PRESTE ALUMİNYUM MALZEME KESILIRKEN NASIL YONTEM UYGULANIR?

 Alüminyum kesileceği zaman önce alüminyum malzeme mazot sürülmelidir. Bu sayede kalıp çekmelerinin bir nebze önüne geçilebilmektedir.

CNC PUNCH  MAKINESINDE HURDA AKISI NASIL OLMALIDIR?

 

CNC PUNCH  MAKINASINDA DELIKLI SAC KESILIRKEN NASIL ISLEM UYGULANIR?


Huzur Pano © 2010