Yonetim Politikamız
Hizmetlerimiz
Ürünlerimiz
VIDEOLAR
Nasıl Çalışıyoruz
İletişim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Cnc Bukum 

CNC BUKUM VIDEO

  

         Cnc makinelerde kesilmiş metal malzemeler cnc haddeleme (apkant) yardımıyle şeillendrilmesidir. Bu yöntem özellikle mühendislik alanında kompozitlik özelliği olarak ta düşünülmektedir.

Düz veya şekillili kesilmiş saç levhalar büküm yapılarak güç kazandırılmaktadır. 

CNC BÜKÜMDE UZAMA KATSAYILARI

            Cnc büküm de bükülecek malzemeler belirli uzama oranları dikkate alınmalıdır. Her bükümde en az saç kalınlığı kadar hesap edilebildiği gibi , bu uzamalar makinede kullanılan alt kalıp , üst kalip , kanal, malzeme cinsi gibi birden fazla etkende önemli rol oynakatadır. 2mm saç her bükümde 4 mm uzar demek yanlış olur. Olası durumlarda  3.825 uzayabilmektedir.

FASON ABKANT BUKUMDE KAYIP ZAMANLAR

            Cnc bükümde özellikle kalıplar aşınmış veya yıpranmış ise dereceleri tutturmak çok zor bir iştir. Bunun için ciddi zamanlar harcanmaktadır. Zaman kaybını etkileyen bir diğer unsur ise operatörün ustalığıdır.

 

 

CNC BÜKÜMDE KALIP SEÇİMİ

            Cnc bükümde kalıplar malzeme cinsine ve kalınlığına göre kalıplar ayarlanmaktadır. Düşünelim , ince malzeme bükülürken ince kalıplar, kalın malzeme büüleceği  zaman kalın kalıplar kullanılmalıdır.

FASON BUKUM ZAMAN KRITERLERI

          Fason bükümde genel olarak zaman üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Fakat olası parçalarda 2 kişi veya 5 kişi aynı zaman dilimnde çalışması gerekebilmektedir. Bu zaman dilimi iş /adam olarak tutulmaktadır.

CNC BUKUMDE STOKLAMA ALANLARININ ONEMI

 Cnc bükümde bekleyen malzeme veya bükümü bitmiş malzeme alanları olmak üzere 2 ayrı alan ayarlanmalıdır. Bu alanlar ortalama 5-20m2 lik olabilmektedir.

 

 


Huzur Pano © 2010