Anasayfa
Yonetim Politikamız
Hizmetlerimiz
Ürünlerimiz
VIDEOLAR
Nasıl Çalışıyoruz
İletişim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 Statik Boya

Statik boyada fırın ölçüsü ne olmalıdır?

Fırın özellkle fırına girecek malzemelerin ölçüsü olarak oldukça önem arz etmektedir. bizim mevcuttaki fırın ölçümüz 4000x2200x2200 gibi fiyasadaki  üst düzey fırın ölçülerine sahiptir. Bu sayede büyük ve hacimli malzemeler rahatça boyanabilmektedir.

 

                                                                                        

    ELEKTRO STATIK BOYA ISLEMI

           Metal üretilmiş malzemelerin +- kutup yardımıyle özel kabinlerde statik yöntemiyle boya atılıp , yine frında 200-250 derece sıcaklıkta pişirilerek malzemeler üzerinde yüzel ve görüntü tabakası oluşturma işlemine elektro statik boya işlemi denir. 

Elektrostatik işlemde en önemli husus işlenecek malzemenin temizlenme ve kurulanma saffasıdır. 

    ELEKTRO STATIK BOYA ISLEMINDE ON HAZIRLIK   

          İşlenmek üzere fabrikalardan gelen ham dkp plk lar raf ömrü uzasın diye özel endütriyel yağ ile yağlanmaktadır. Bu yağ üzerine kaynakta kaynak spreyleri gibi unsurlarda yüzede kimyasal kirliliklere neden olmaktadır. Bu kirlilikleri özel solventler yardımıyle boya öncesi temizlikte giderilmesi gerekmektedir.

Aksi halde yüzeyde tabaka oluşacağı için boya tutmayacaktır. Yağ alma sürecinden sonra durulama ve kurulanma süreçleri de devam etmektedir.

Kısaca ön hazırlık sürecinden bahsedecek olursak;

- Yağ alma

- Durulama

- Kurulama gibi sıralama    daha mümkün olmaktadır.

   

    ELEKTRO STATIK BOYA KABINI NASIL OLMALI

      Temizliği yapılmış malzemeler özel elektro statik boya kabininde + yük yüklenmektedir. Boya cihazında da - yük yüklenmektedir. Boya bir tabanca yardımıyle püskürtüldüğünde malzeme üzerine homojen bir şekilde bir mıknatıs gibi yapışmaktadır.

Bu işlem sırasında statik çok önemlidir. Yani kabin içinde + yük  , boya üzerinde - yük olmalıdır. Ve bu durumun srabil olması gerekmektedir.

 

      

 

    ELEKTRO STATIK BOYADA MALZEMELERİN FIRINA DIZILMESI NASILDIR?

                   Malzemeler fırına verilecek malzeme arabasına veya konveyorune metal tel yardımıyle asılmaktadır. Bu malzemeler fırına özel metal cubuklar yardımıyle asılmakta ve duruma göre alt alta da asılabilmektedir.

   

    ELEKTRO STATIK BOYAMADA NE TUR BOYAMALAR YAPILIR?

Elektrostatik toz boyamada pütürlü veya düz boyama yapılabildiği gibi textre gibi boyamada yapılabilmektedir. Renk olarak dogadaki her türlü renkler kullanılıp  ral kodları ile kodlandırlmıştır. Bu ral kodlarinin dışında özel boya kodlarida hasır olabilmeketedr.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA MALZEMELERIN FINISI

                 Ozellikle toz boyamada malzemelere yüzey işlem uygulanmaktadır. Dolayısıyle boyama sonrası da oldukça önemlidir. Çünkü yüzey üzerinde oluşabilecek en küçük çizik veya darbe boya yüzeyine zarar verebilmektedir. 

                  Dolayısıyle bu darbeyi minilize etmek için özel ambaj malzemeleriyle sarılabilir. Strec , patlak naylon, karton , mukavva gibi... Bununla beraber özel taşıma arabalarıda yapılabilmektedir.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA ISI SENSORLERI NASIL KONUMLANDIRILIR?

           Elektrostatik boyamadan fırın içinde sensenler vardır. Bu sensorler on , arka ve ortada olmak üzere en az 3 adet sensör vardır.Bu sensörler homojen bir dağılım şeklinde olmalıdır.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA HAVALANDIRMA MENFEZLERI NASIL OLMALIDIR?

Elektrostatik boyama işleminde fırın dışında sıcaklık dereceleri istenilen seviyeyi göstermesi için içerideki hafalandırma menfezleri iyi ayarlanmalı ve istenirse hava debiside ayarlı olmalıdır. Bu menfezler ayarlanabilir kapakcıklar yardımıyle ayarlanabilmelidir. 

  

ELEKTRO STATIK BOYAMADA BRULOR SECIMI VE ETKILESIMI NASIL OLMALIDIR?

              Brulor seçimi özellikle boyanacak malzme yogunluguna ve fırının ölçülerine göre belirlenmelidir. Brülör seçilirken , gaz , sıvı veya katı yakacak brülör gibi yakıt cinsine göre de seçim yapılabilmektedir. Bu seçim işlemi örneğin gaz brülörü için tüplü veya dogalgaz lı brülör olarakta kendi içinde ayrılabilmektedir. Bunun için kullanılacak yakıt , fırının kapasitesi ve fırının ölçüleri önem arz etmektedir.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA SICAKLIK AYARI NASIL OLMALIDIR?

Özellikle statik toz boya işinde en önemli unsurlardan birisi sıcaklık ayarlarıdır. Bu sıcaklık ayarları boya kutuları üzerinde yazmaktadır. Bazı boyalar (açık renkli boyalar )  180 derecede yapılması gerekirken , bazı boyalar da 210 derecelerde hasır olmaktadır. Bu sebepten ötürürü , elektrostatik toz boyamada boya kutuları üzerinde yazılan değerler uygulanmalıdır.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA IZOLASYON KALINLIGI NE OLMALIDIR?

genellikle 100mm olurken olması gereken 150mm dir izolasyon yogunlugu da 80 danse olmalıdır. 

   

 ELEKTRO STATIK BOYAMADA MALZEME YOGUNLUGU VE ISINMA SURE DURUMU NASILDIR?

Eger fırında agır yani kütle yogunluğu fazla olan malzemeler gec ısınmaktadır.  Özellik metal malzemelerde 7,8gr/cm3 tür. Alüminyum bazlı malzemelerde ise 2,7 gr/cm3 dür. dolayısıyla ısınma süreleri yogunlukla direk dogru orantılıdır.

Bir diger husus ise fırına yüklenecek malzeme adetleridir. Bu adetler fazla ise emecekleri ısı miktarlarıda fazla olacaktır.

  

 ELEKTRO STATIK BOYAMADA MALZEMELERİN FIRIN ICINE SURULME ARACLARI NELERDIR?

Özellikle konveyörler veya arabalar kullanılmaktadır. Bu araçlar arabalı hatalarda verim kaybı yüksek olmkatadır. Arabalı taşımalarda da yerden tekerli veya üstten raylı olarak 2 farklı sistemi vardır. Üstten raylı tekerli sisteme nazaran daha avantajlıdır.

En avantajlı çözüm ise konveyör hatlı sistemdir. Bu sistemde bir noktadan yükleme yapılıp diger noktadan da indirme yapılmaktadır. Dolayısıyle malzemelerin taşınma sırasında dökülme gibi unsurları ekarte edilip , yoldan kazanılmaktadır.

 ELEKTRO STATIK BOYAMADA  FIRIN ICINDE BEKLEME NEDEN YAPILIR?

  

Elektro statik boyada malzeme fırınbir miktar ısıtılır ve içine malzeme sürülür ve 5-10 dakika gibi bir süre beklenir. Bu bekleme süresi malzeme üzerindeki toz boya düşük ısı yardımıyla bir miktar erimiş ve malzemeye yapışmış olur. Dolayısıyla  boya fanlar çalıştıgı zaman boya uçmayacaktır. 

ELEKTRO STATIK BOYAMADA KULLENME SURESI NEYI IFADE EDER?

   

Toz halde püskürtülen boyanın fırın içerisinde erimesiyle malzemeye tam olarak yapışması sırasında geçen sürece küllenme süreci denir.

Bu küllenme bazı boyalarda 150derece de başlarken bazı boyalarda 170 derecelerde başlamaktadır.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA EN COK HANGI RENK KULLANILIR?

 Genel olarak 7032 , 7035 , 9005 gibi renkler boyanmaktadır. 7032 rengi genel olarak panolarda kullanılmaktadır.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA RAFLAR NEREDE OLMALIDIR?

             Statik boyada raflar genel olarak boyahaneye yakın yerlerde olmalı ve rutubet ve nem gibi koşullardan uzak tutulmalıdır. Mümkün se özel odalarda muhafaza edilmeli ve hiç bir şekilde kapak ve kutular açık olarak bırakılmamalıdır.

 ELEKTRO STATIK BOYAMADA TOPRAKLAMA NASIL OLMALI?

 Topraklama özellikle boyanın metale tutunmasında çok önemlidir.  Çünkü bu sayede statik yüklü boya metal yüzeye tutunma sağlamaktadır. Bu topraklama için özel bakır baralar veya çubuklar kullanılmaktadır. Bu çubukları en az 1 metre kazılmış toprağa tuz ve kömür karışımıyla gömülmesiyle saglanmaktadır.

ELEKTRO STATIK BOYAMADA ALUMINYUM MALZEME BOYAMA NASIL YAPILIR?

ELEKTRO STATIK BOYAMADA BOYANMIŞ MALZEMENIN SISTEMDEN UZAKLAŞTIRILMASI NASIL OLUR?

 

ELEKTRO STATIK BOYA FIRINININ İDEAL ÖLÇÜSÜ NE OLMALIDIR?

 

 

 


 

 


Huzur Pano © 2010