Anasayfa
Yonetim Politikamız
Hizmetlerimiz
Ürünlerimiz
VIDEOLAR
Nasıl Çalışıyoruz
İletişim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

huzurpano.com.tr > Ürünlerimiz > Saseler > Makina Saseleri

 

MAKINE SASELERI VIDEO TIKLAT

MAKINE SASE VE KONSTRUKSİYONLARI

       

 

Makinelerin motor kızak gibi sistemlerini üzerinde taşıyan veya onların istenilen düzlemlerde çalışmasına yataklık yapan güçlü konstrüksiyonlu sistemlerdir.

Makine şaselerin malzemesi metal olsada işçiliği özel olmak zorundadır. Olabilecek hatalar makinenin aksak çalışmasına neden olabilmektedir. 

Cnc makinelernde genel olarak x,y,z eksenleri kullanılmaktadır. Bu eksenler bir elektrik panosu ve elektronik kartlarla servo veya buna benzer motor yardımıyla hareketler sağlankatadır.

Makinelerde eksenler kızak sistemi ile ve kızaklar üzerinde lineer hareket eden arabalar yardımıyle sağlanmaktadır. Bu eksenler kayış-kasnak, sonsuz vida veya kremiyer sayesinde motordan gelen hareketler buralara aktarılmaktadır.

Makinelerde motordan alınan tepkiler kızaklara ve arabalara iletilmektedir. Bu iletimler kablolu sistem sayesinde oldugu için kablo taşıyıcı kanallarda beraberinde tasarlanmalıdır.

Makinelerde kızakların bulunduğu noktaların paralelliği gerekirse özel frezelerle sağlanmalıdır.

Değişik makinelerin konstrüksiyonlarıda st37 sac kullanılarak yapılabilmektedir. Genel olarak makinelerde profil malzeme sistemi öngörülmektedir.

     

Sactan Makine Sasesinin Avantajları

Makine saseleri yalnızca profil veya I  veya U dan yapmak gerekmemektedir. Bunun dışında metal saç levha büküm yapılarak da makine sasesi yapılabilmektedir.

         Özellikle çok fazla delik veya işlem olan yüzeylerde cok önemli bir unsur olmaktadır. Öyleki saç cnc lazer veya plazma gibi makinelerde yüksek hassasiyetle işlenebilmektedir. Fakat şu bir gerçek ki profik veya npu gibi malzemelerin atalet yükleme oranları çok yüksektir. Saç malzemede bu yetkinliğe ulaşmak için cnc bükümlerde büküm yapılarak sağlanmaktadır.

  

Makine Saselernde Mukavemeti Artırmak İçin Ne Tür Teknikler Kullanılır

 Makine saselerinde konstrüksiyonu artırmak için özel teknikler kullanılmaktadır. Ama başlıca teknik malzeme cinsini ve kalınlığını artırmak olarak düşünebiliriz.

              

Makine Saselerinde ne tür malzemeler kullanılır?

Makinalarda genel de st 37 metal kullanılmaktadır. bunun yanında st 52 veya st 72 gibi malzemelerde kullanılabilmektedir.

  

 

Makine Saselerinde yaşlandırma ne işe yarar?

             Makina şaselerinde sistem istege uygun şekilde dizayn edilip işevsel hale getirilebilmektedir. Fakat zamanla oluşabilecek deformasyonlar ve makinalardaki sıcaklık değişimleri veya iklimsel sıcaklık farklılıkları makina üzerinde şekil değiştirmeler meydana getirmektedir. Bu durumu gidermek için makinaya frekas yüklemesi yapılıp makinanın yıllar sonra oluşturacagı şekli değişiklikleri elde edilip ondan sonrasında sıfırlaması yapılabilmektedir.

 

Makine Saselerinde hangi tip kaynak kullanılır?

 

Makine Saselerinde tesfiye nasıl yapılamlıdır?


Huzur Pano © 2010