Cihaz Kutuları

 • Ekran Ve Cihaz Kasaları

  Ekranların veya cihazların dış kısmını kapatmak için kullanılan metal kasalardır.

 • Elektronik Cihaz Kutuları

  Alüminyum , paslanmaz veya dkp malzemeden üretilen cihazları korumak veya kullanmak için tasarlanmış kullanışı kolay metal kutulardır. Bu kutular endüstri amaçlı kullanılabildiği gibi günlük hayatta kullanılabilmektedir.

  Cihaz kutularında malzeme seçiminde geniş hareket etmek gereklidir. Olası aşağıdaki kutuda ana gövdesi dkp malzemeden kullanılmış olup, dış hareketli kapak alüminyum kullanılmıştır.

  Alüminyum kapak hareketi için ağırlık dengeleme sistemi yardımıyla yapılmaktadır. En küçük -y kuvveti ile kapak kendiliğinden açılmaktadır.

  Cihaz kutularında boyut önemlidir. Boyut büyüdükçe cihaz kutusu özelliğini kaybederek cihaz kabini seçeneği  oluşmaktadır.

   

  Cihaz kutuları her ne kadar şık görünüşünün yanında aynı zamanda değişik görevleride ifşa etmesi gerekmektedir. Bu sistemde kredi kartı , temassız kart ve pinpad aynı anda kullanılmıştır. Bu sistemin incelikleride vardır. Öyleki arıza durumunda resetleme düğmelerinin gövdeden ayrılmaması gerekmektedir. Bunun için lokasyonlu çalışmalar yapmıştır.

 • Endüstriyel Cihaz Kutuları

  Endüstride kullanılmak için tasarlanmış cihaz kutularıdır.

  1- ÇOCUKLARIMIZIN GENETİĞİNE MÜDAHALE EDEBİLECEĞİZ

  Kullanılabilir CRISPR gen değiştirme teknolojisini geliştirme ya da alternatiflerini bulma yolunda ciddi çalışmalar var. Bu çalışmalar beklendiği gibi giderse, insan embriyolarının genetiğine müdahale hayal olmaktan çıkacak.

  Bu yöntemler sayesinde, genetik rahatsızlıkları ortadan kaldırmanın yanında, çocuklarımızın performans ve zekalarını arttırmamızın mümkün olacağı da umuluyor. Kim bilir belki de çocuklarımızın göz rengini, saç rengini, boyunu bile belirleyebileceğimiz yıllar gelecek.

  2- KABLOSUZ ELEKTRİK ÇAĞI BAŞLAYACAK

  İlk adımı aslında belki de bir asır önce Tesla atmıştı. Ampulleri hiçbir kablo bağlantısı olmadan yakmayı başarabiliyordu. Ancak altyapı sorunlarından dolayı kablosuz elektrik hayatımıza tam giremedi. Son birkaç yıldır, özellikle kablosuz telefon şarjları hayatımıza girdi. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin hayatımızda daha çok rol oynayacağını söyleyebiliriz.

  Kablosuz elektrik, tıpkı kablosuz internet gibi her yerde olacak. Laptopumuz, telefonumuz bu şekilde şarj olmakla kalmayacak; TV, evdeki ampüller hatta elektrikli arabamız bile kablosuz elektrikle çalıştırılabilecek. Bunun için gerekli olan teknoloji zaten mevcut, tek gerekli olan altyapının kurulması.

  3- OKYANUSLARDAN SU İÇMEK MÜMKÜN OLACAK

  2025’te dünya nüfusunun yüzde 14’ünün temiz suya erişimi olmayacağı tahmin ediliyor, ki bu oran zamanla daha da artacak. Böylesi bir manzara su savaşları spekülasyonlarına yol açsa da bilim insanları bu sorunu çözme yollarını arıyor. En makul yöntem deniz suyunu tuzdan arındırıp, içme suyuna dönüştürmek.

  Bu konu ile ilgili bir sürü alternatif yöntem var, kimisi eleklerle tuzu arındırmayı planlarken, kimileri de Güneş enerjisi ile çalışan devasa su arıtma tesisleri kurguluyor. Bu projelerden hangisinin gerçek olacağını tahmin etmek güç olsa da önümüzdeki yıllarda, deniz suyunun içilebilir suya dönüştürüleceği beklentisi epey makul gözüküyor.

  4- NANOTEKNOLOJİ ÇİP TAŞIYACAK GİYSİLERE HAZIR OLUN

  Nanolifler üstünde yapılan çalışmalar, yeni nesil giysileri ortaya çıkarabilir. Mesela, nanogümüş sayesinde bakterileri öldürüp, ter kokusunun oluşmasına izin vermeyen elbiseler bolca üretilebilir. Ya da hidrofobik nanolifler sayesinde, aylarca su içinde kalıp ıslanmayan elbiseler üretilebilir. Ayrıca lif bazlı mikro jeneratörler sayesinde; sesten, kan dolaşımından ve hareketlerimizden enerji üretip cebimizdeki telefonu şarj eden pantolonlar dikilebilir. Bilim kurguda filmlerinde karşımıza çıkan bu görüntüler yakında gerçek olabilir.

  5- SANAL GERÇEKLİK EĞİTİM VE MEDYADA DEVRİM YARATACAK

  Sanal gerçeklik gözlükleri ve üç boyutlu filmler çoktandır hayatımıza girdi. Ancak bu etkileyici teknoloji yolun başında. Asıl etkilerini önümüzdeki 10 yılda göreceğiz.

  Mesela sanal gerçekliğin, eğitimi ciddi şekilde etkilemesi bekleniyor. İleri sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde öğrenciler insan vücudu içinde gezebilecek, uzak yıldızlara yolculuk yapabilecek, antik piramitleri kendi çağlarında gezip, bilimi ya da tarihi yaşayarak öğrenebilecek.

 • Sunum ve Similasyon Cihaz Kutusu

  Sunum ve similasyon için düşünülmüş elektronik cihaz kutularıdır.

 • Medikal Cihaz Kutuları

  Hastanelerin özellikle ameliyathane ve bakım katlarında oksijeni azotu ve havayı dengeleyip kontrol sağlayan panolardır. Medikal cihaz kutuları hastanelerin kullanmış olduğu cihazların kutularını kapsamaktadır. Bu kutular fonksiyonlu olmakla beraber kullanımıda uygun olmalıdır. Çünkü bu kurallar özellikle yoğun zamanda (acil durumlarda sık olasıdır) kullanılacaktır.

  Medikal cihaz kutuların kullanımı ve müdehalesi çok iyi planlanmalıdır. Yerine göre elektronik sistemdeki aksaklıklara hızlı bir şekilde müdahale yapılabilmelidir.