CNC Lazer

CNC LAZER KESİM

Metal sac parçalarının cnc lazer teknolojisiyle kesim işlemidir. Bu makineler genel olarak seri üretim makinesi olarakta kullanılmaktadır. Dolayısıyla işlemler fason lazer kesim olarak yapılmaktadır.

FASON LAZER KESİMDE FİYATI ETKİLEYEN UNSURLAR

İşlenecek parçaların teknik resimleri ya müşteriden yada şirketimiz tarafından oluşturulmaktadır. Bu dosyalar cnc makinede simülasyon yapılıp süreler çıkarılıp saatlik çalışma süresi üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır.

Bu süreyi etkileyen bütün parametreler fiyatlandırmayıda etkilemektedir. Olası ihtimaller cnc punch kesimdeki parametrelerle aynı olup fark olarak lazerin kesim gücü olarak düşünülebilmektedir.

FASON LAZER KESİMDE İŞLENEN MALZEMELER

Genel olarak st 37 den st 72 ler ve hatta yay çeliğine kadar malzeme işlenebilmektedir. Bunu dışında paslanmaz 430 kaliteden 304 hatta 316 kalitelere kadar işlem yapılabilmektedir.

FASON LAZER KESİMDE KESİM KALİTESİ

Kesim kalitesi özellikle makinenin işlem hızına bağlı olduğu kadar makinenin yapısı ve markasıda çok önem arz etmektedir. Bu durum düşünüldüğü zaman bazı makineler C sisteminde bazı makineler ise D sistemindedir. Buda kızakların hareketini sınırlayıcı etken olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Diğer bir unsur ise makinenin programıdır. Lazer kesim yaptığı yerleri ısıtmaktadır. Bazı parçalarda yogun kesim oldugu zaman sogutarak kesim sağlanmalıdır. Yani hep aynı yerden kesim yaplmamalıdır.

KARBONDİOKSİT LAZERDE KESİM

Karbondioksit lazer özel olarak gazların ve elektrik yoğunluklu çalışan lazerdir. Özellikle oksijen manifoldları ve helyum gibi gazların kullanıldığı bir rezonatör içinde gazla elektrik ışığının (anot katot yardımıyla) bir tüp içinde lazer ışınlarına dönüşür.

Bu lazer ışıkları aynalar yardımıyla malzeme üzerine aktarılıp , istenilen şekilde kesim sağlanmış  olmaktadır.

huzur pano cnc lazer
huzur pano cnc lazer
huzur pano cnc lazer

FASON LAZERDE ADET ÖNEMLİ Mİ ?

Kesim memnuniyeti açısından küçük veya büyük , az yada çok denilmeden yapılmaktadır. Fakat makineler üzerinde oluşan setup süreleri mutlak suretle parçalar üzerine yansıtılmaktadır

CNC LAZERDE STOKLAMA ALANLARI NEDEN ÖNEMLİDİR

Özellikle fason çalışan cnc lazerlerde stoklama alanı çok önemlidir. Çünkü işin seriliği zamana dolayısıyla ücrete yansıyacaktır.

FASON CALIŞAN LAZER

Cnc lazer kendi fabrikasının işini yaptığı gibi , dışarıyada ücret karşılığında kesim yapabilmektedir.

huzur pano cnc lazer
huzur pano cnc lazer
huzur pano cnc lazer

CNC LAZERDE KESİMDE BULUNDUĞU ALANIN ÖNEMI NEDİR ?

Cnc lazer kesimde lazerin özellikle sanayi alanında bulunması gereklidir. Bu durum hizmet kalitesi açısından veya ürün teslimi açısından oldukça önemlidir.

CNC LAZERDE KESİM TABLASI NASIL OLMALIDIR ?

Cnc lazerde kesim tablası özellikle üçgen piramit şeklindedir. Bunun asıl amacı kesim yapılan ışınların metale çok fazla zarar vermemesi içindir. Cnc Lazer kesimde tabla üzerinde sacı sıfırlayıcı eksenel pimlerde olmalıdır. Bu pimlerin kesişimi sıfır noktası olarak kabul edilip , plk bu eksene yerleştirilmektedir.

Cnc lazerde kesim özellikle 10mm sonrası kesim kalitesinde düşme olmaktadır. Bu duruma sebeptir ki 0,5mm -10mm st37 sac işlenebilmektedir. İstenirse 20mm kalınlığa da çıkabilmekte olup tavsiye edilmemektedir.

Paslanmaz malzeme lazer kesiminde ise özellikle 304 kalite malzemeler için ise 0,5mm den başlayıp 5mm kalınlıklar tavsiye edilmektedir. Ama olası durumlarda 10mm lere de çıkılabilmektedir.

CNC LAZERDE NEDEN ALÜMİNYUM VE GALVANIZ KESİLMESI ÖNERİLMEZ ?

Cnc lazer tezgahında özellikle lazer gazı ve ışın teknolojisi ve aynalarla kesilecek malzeme üzerine yansıtarak kesme işlemi yapılmaktadır. Bu işlem özellikle aynalarla yansıma yapıldığı için geri yansımada yapabilmektedir. Bu işlem de lazer teknolojisinde rejeneratör sisteminde ciddi tahribatlar yapabilmektedir. Bunun içindir ki bu malzemelerin kesimi önerilmez.

CNC LAZERDE GENEL OLARAK X,Y,Z EKSENLERİ

+- X ekseni yatay ,+-y ekseni diğer eksen y ve z ekseni dikey eksen olarak konumlandırılmaktadır. Bu eksenlere 2 esen daha ilave edilmektedir. Aslında uzayda 3 eksen vardır. 5 eksenli makinalardan kasıt lazer kafa kısmının dönmesi olarak düşünülmektedir.

CNC LAZERDE CİLLER ÜNİTESİ NEREYE KONULMALIDIR ?

Ciller denilen ünite özellikle makineye en yakın noktaya konumlandırılmalıdır. Öyle bir nokta tespit edilmelidir ki hem ortamdan temiz hava çekişi olmalı hemde sıcak hava atışı da beraberinde olmalıdır. Bu duruma sebeptir lazer makinesi dış ortama yakın yerlere koymakta fayda vardır.

huzur pano cnc lazer
huzur pano cnc lazer
huzur pano cnc lazer

CNC LAZERDE TOZ TOPLAMA ÜNİTESİ NASIL VE NEREDE OLMALIDIR ?

Toz toplama yine lazere yakın yerlere koyulmalıdır. Öyle ki mümkün olan en kısa hat tercih edilmelidir.

CNC LAZERDE CİLER ÜZERİNDEKİ FİLTRE NASIL OLMALIDIR ?

Cnc lazer makinesi sürekli stabil çalışması gereken makinedir. Bunu sağlamak için güçlü makine gövdesi mevcuttur. Bu gövde metal yapıdadır. Oluşan bu metal yapı sıcaklık artışıyla veya azalmasıyla etkilenebilmektedir. Aynı sistem lazer gazını oluşturan veya lazer ışığının yansımasını sağlayan aynaların belirli sıcaklıkta olması gereklidir. Lazer sistemi dışında ekstra bir makineyle bir özel saf su sıvısı ile dolaşımını sağlayan makineye ciller ünitesi denir.

Cnc lazer makinesinde ciller çıkışında sürekli hareket halinde bir filtre mevcuttur. Bu filtre yalnızca açık tanktan suyun dolaşımını sağlarken oluşabilecek partikülleri elimine etmek değil aynı zamanda 10 bar kapasiteyle basan pompa üzerindeki hava kabarcıklarını yok etmek ve filtre üzerindeki tıkanıklıkları hareketiyle gidermektir. Bunun içindirki yalnızca partükülleri temizleyen değil kabarcıkları yok eden ve tıkanıklıkları gideren özellikteki filtreye sahip olmalıdır.

CNC LAZERDE TABLA TOZ TOPLAMA KAPAKLARI NASIL ÇALIŞIR ?

Makina eksen çalışmalarında hareket ederken hareket koordinatlarına yakın mesafedeki kapak sistemleri otomatik olarak açılmaktadır. Sürekli çalışan havalandırma sistemi açık olan kapaklardan lazer kesim sırasında oluşan tozu toz toplama ünitesi içerisine almaktadır. Toz toplayıcı kapaklar kesim tablası alt yanlarında konumlandırılmışlardır. Ve yaklaşık 10 adet kapaktan oluşmaktadır. Sistem açık alanda emiş yaptığı için kesim konumuna yakın kapaklar açılmakta ve emiş gücü maksimuma çıkarılmaktadır.

CNC LAZERDE EKRAN KONUMU

Ekran cnc lazere paralel konumlandırılabildiği gibi operatöre en uygun şartlar düşünülerek dizayn edilmelidir. Bu duruma hasıl ekran bir konsol ile hareketli halde tutulmasında fayda vardır. Bu sayede operatör istediği noktaya odaklanırken ekran engel teşkil etmemelidir.

CNC LAZERDE KARIŞIM GAZLARININ SAFLIK ORANLARI NEDİR ?

Yapılacak kesime göre azot-oksijen-helyum-co2 gibi gazları belirli oranlarda rejeneratör içine çekip burada belirli oranlarda karıştırıp bir bileşim oluşturulmaktadır. Bu sayede karışım gazlarıyla kesim performansı gerçekleşmektedir. Bu gazların karışım oranları minimum 0,9999 lü değerlerde tutulmalıdır. Aksi halde kesim gazı oluşmamakta veya istenilen kesim gücüne ulaşılamamaktadır.