CNC Punch

FASON PUNCH KESİM NE DEMEK ?

Şirketin envanterinde olan makinenin ücret karşılığı başka fabrikalara çalışmasıdır. Bu ücretlendirme zamana veya makinenin yıpranmasına göre değişebilmektedir.

CNC PUNCH NEDİR ?

Piyasada genel olarak st 37 dkp sac kullanılmaktadır. Bu sac levhalar 1 mm den 6 mm sac kalınlığına kadar dkp sacda , alüminyum saca kadar işlenebilmektedir.

Genel olarak punch yapancı kelime olup zımba , delik delme olarak nitelendirilebilir.

CNC PUNCH NASIL CALIŞIR ?

Cnc numerik kontrollü makineler , bilgisayarlar tarafından çizilen şekilleri 2 boyutlu cad programları yardımıyla makinenin sistemine aktarılıp g kodlamalarıyla makine üzerinde tanımlı motorların (genel olarak servo) yönlendirilmesiyle sac plk ların işlenmesidir.

Bu işlemler önce 2 boyutlu programlar tarafında parça resimleri çizilmektedir. Çizilen bu resimler cad programlarıyla g kodları çıkarılmaktadır. Bu kodlamalar makineye aktarılıp sac levhanında klemplere bağlanmasıyla sac levha işlenmektedir.

huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch

FASON PUNCH SÜRECİ

Müşterilerimizden ya parçalar yada teknik resimler gelmektedir. Bu gelen teknik resimler punch program sorumlusu tarafından makinede similasyonu yapılıp üretime uygunluğu , işlenebilirliği ve fiyatlandırılması gibi kriterleri beraberinde çıkarmaktadır.

Bu bilgiler satış tarafından paylaşılıp , müşteri bilgisine sunulmaktadır. Müşterinin  onayına mütakip anlaşma yapılıp ürün malzemeli veya malzemesiz üretime alınmaktadır.

FASON LAZER İLE FASON PUNCH KESİM FARKI

Ürün kalite çemberinde kesintisiz kesim kalitesi istenirse lazer kesim kaçınılmaz olarak düşünülmektedir. Fakat maliyet unsuru göz önünde bulundurulursa cnc punch kesim tercih edilelidir.

Özellikle cnc fason punch kesimler 1-3mm sac levhaların uygun maliyetlerde kesilmesinde kullanılmaktadır. Ama özellikle formlu bir yapı düşünülürse cnc punch kesim kaçınılmaz bir tercihtir.

Lazer ise daha hassas ve kalın malzemelerde ideal kesim sergilerken , maliyetleride cnc punch a göre yüksek olduğu unutulmamalıdır.

FASON PUNCH KESİMDE NASIL ŞEKILLER KESİLEBİLİR

Cnc punchta hemen hemen bütün şekiller yapılabilmektedir. Taret üzerine bağlı 36 istasyon ve kalıp kombinasyonu ile yapılabilecekler insan zekası ile sınırlıdır. Bunun için şirketten teknik bilgi talep edebilirsiniz.

FASON PUNCH KESİMDE FİYATLANDIRMA

Fason punch kesimde hemen hemen bütün tesislerin fiyatları birbirinden farklı çıkmaktadır. Bu fark makine , eleman , yapılan program veya mevcut kalıplar değişkenlik göstermektedir.

Makine en önemli etkendir. Bazı makineler dakikada 250 vuruş yapabilirken bazı makineler 1200 vuruşlara çıkabilmektedir. Buda fiyatlandırmada parca çıkış hızını etkilemekte ve makine saatlik işlem ücretine yansımaktadır.

Makine için hazırlanan programda parça hızını etkilemektedir. Tecrübeli olmayan personel eğer program yaparsa makinenin işlem hızını yavaşlatmakta olup parça geç zamanda çıkmaktadır.

CNC PUNCH KESİMDE KAÇ MM MALZEME KESEBİLİR

Cnc punch kesimde kesilecek malzemeler 0,5mm den başlayıp 4mm kalınlıklarına kadar çıkarılmaktadır. İstenirse 6mm kalınlığa kadar çıkabilir fakat makine pek fazla zorlanmamalıdır.

Cnc punch pres makinesinde verilen teknik terimler 6mm kesilebilir yönündedir. Fakat her kalınlığa göre alt matris ve dar boşlukları orantısal olmalıdır. Aksi halde kalıp kırılmaları veya parça çekmeleri gibi durumlarla çok karşılaşılmaktadır.

huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch

CNC PUNCH  KESİMDE FORM VERİLEBİLİR Mİ ?

Cnc punch kesimin tercih edilme sebeplerinden biride formlama işlemidir. Bu işlem özel kalıplarla makinedeki uygun istasyona bağlamakla rahatça yapılabilmektedir. Bu formlar havalandırma panjurundan başlayıp özel kalıplara kadar gidebilmektedir.

 CNC PUNCH  KESİMDE  ÜRÜN TESLİMLERİ NEDİR ?

Mümkün olan en kısa zaman planlanmaktadır. bu planlamada üretim yoğunluğuda ön planda tutulmaktadır.

 CNC PUNCH  KESİMDE  İSTASYON SAYISI ÖNEMİ

İstasyon ne kadar çoksa plakayı programlama sırasında  o kadar hızlı olup kesim süresinde ciddi kısalmalar sağlamaktadır. Bu istasyonlar a-b-c-d olabilmekte ve en çok kullanılan c istasyonu olmaktadır.

huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch

CNC PUNCH KESİMDE TABLA NASIL OLMALIDIR

Cnc punchta tablalar genelde fırçalı veya yalnızca bilyeli olarak düşünülmektedir. Bu tam kaliteli sonuçlar vermemektedir. Olması gereken hem fırçalı hemde bilyeli olmasıdır.

huzur pano cnc punch kesim
huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch

CNC PUNCH KESİMDE KLEMPLER NASIL OLMALIDIR

Klempler metal sacı tutup eksenlerin hareketini metale veren mekanik ve pnömatik parçalardır. Bu klempler cnc punch makinelerde genel olarak manuel ayarlanabildiği gibi ideal olan otomatik klemp sistemidir. Bu sistem sayesinde hem zamandan hemde maddi hasarlardan uzak durulmaktadır.

huzur pano cnc punch lazer
huzur pano cnc punch
huzur pano cnc punch

CNC PUNCH  KESİM  MAKİNESİNDE MAKİNENİN YENİ  OLMASI  VERİMİ VE KESİM KALİTESİNİ ETKİLER Mİ ?

Cnc punch makinesi özellikle fason çalışmalarda kullanılacaksa makinenin yeni olması , temiz ve aşınmamış olması çok önemlidir. Bu durum oluşabilecek arızalardan gecikmeleri ve hasarları etkileyen en önemli unsurdur.

Aynı zamanda cnc punch makinesinde yeni makine olursa eksenel aşınmalarda minimum seviyede olup milin hassasiyetinden kaynaklanan kesim kaymalarına minimum olacaktır.

CNC PUNCH  MAKİNESİNDE GÖVDENİN YAPISI ÖNEMLİ MİDİR ?

Cnc punch makinesinin gövdesi C veya D olabilmektedir. Bu yapı özellikle makinenin konstrüksiyonu ve rijitliğini sağlamaktadır.

Cnc punch makinesi gövdesi döküm yapılı olup , gövde yaşlandırma frekansı ile yaşlandırılmıştır. Bu sayede zamanla oluşabilecek şekil değişikliği minilize edilmektedir. Hidrolik ünitesi  alman hd ünitesi olup , elektronik   fanuc veya panasonik olarak farklılık gösterebilmektedir.

CNC PUNCH  PRESTE ALÜMİNYUM MALZEME KESİLİRKEN NASIL YÖNTEM UYGULANIR ?

Alüminyum kesileceği zaman önce alüminyum malzeme mazot sürülmelidir. Bu sayede kalıp çekmelerinin bir nebze önüne geçilebilmektedir.