CNC Twist

Cnc makinelerde kesilmiş metal malzemeler cnc haddeleme (abkant) yardımıyla şekillendirilmesidir. Bu yöntem özellikle mühendislik alanında kompozitlik özelliği olarakda düşünülmektedir.

Düz veya şekilli kesilmiş sac levhalar büküm yapılarak güç kazandırılmaktadır.

huzur pano cnc abkant büküm
huzur pano cnc abkant büküm
huzur pano cnc abkant büküm

CNC BÜKÜMDE UZAMA KATSAYILARI

Cnc büküm de bükülecek malzemeler belirli uzama oranları dikkate alınmalıdır. Her bükümde en az sac kalınlığı kadar hesap edilebildiği gibi , bu uzamalar makinede kullanılan alt kalıp , üst kalıp , kanal, malzeme cinsi gibi birden fazla etkende önemli rol oynamaktadır. 2 mm sac her bükümde 4 mm uzar demek yanlış olur. Olası durumlarda 3.825 uzayabilmektedir.

FASON ABKANT BÜKÜMDE KAYIP ZAMANLAR

Cnc bükümde özellikle kalıplar aşınmış veya yıpranmış ise dereceleri tutturmak çok zordur. Bunun için ciddi zamanlar harcanmaktadır. Zaman kaybını etkileyen bir diğer unsur ise operatörün ustalığıdır.

CNC BÜKÜMDE KALIP SEÇİMİ

Cnc bükümde kalıplar malzeme cinsine ve kalınlığına göre kalıplar ayarlanmaktadır. Düşünelim , ince malzeme bükülürken ince kalıplar, kalın malzeme büküleceği zaman kalın kalıplar kullanılmalıdır.

FASON BÜKÜM ZAMAN KRİTERLERİ

Fason bükümde genel olarak zaman üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Fakat olası parçalarda 2 kişi veya 5 kişi aynı zaman dilimde çalışması gerekebilmektedir. Bu zaman dilimi iş /adam olarak tutulmaktadır.

CNC BÜKÜMDE STOKLAMA ALANLARININ ÖNEMİ

Cnc bükümde bekleyen malzeme veya bükümü bitmiş malzeme alanları olmak üzere 2 ayrı alan ayarlanmalıdır. Bu alanlar ortalama 5-20 m²  olabilmektedir.