Şaseler

 • Metal Machine Chassis

  They are powerful construction systems that carry the machines such as motor sleds or work on them in the desired planes.

  If the material of the machine chassis is metal, the workmanship must be special. Possible faults can cause the machine to malfunction.

  Generally, x, y, z axes are used in Cnc machines. These axes are driven by an electric panel and electronic cards, servo or similar motors.

  On the machines, axes are provided with a sled system and with the help of linear moving cars on the sleds. These axes are transferred by means of belt-pulley, infinite screw or creel.

  The motors in the machines are transmitted to the sleds and cars. Because these transmissions are due to the wired system, they must be designed with the cable carrier channels.

  If the tools need to be parallel with the slides, they must be provided with special cutters.

  St37 steel can be used for constructions of different machines. Generally, the profile material system is foreseen in the machines.

 • Depolar

  Özellikle jeneratör gibi sistemlerin yakıtlarını depolamaya yarayan konstrüksiyonlardır. Bu depolar 0,5tondan 100 tona kadar yapılabilmektedir.

  Yakıt depolarında bu hacimler üst dikdörtgen kısımının hacim ölçüleriyle belirlenebilmektedir.

  Yakıt deposunun iç kısmında ya dalga kıranlar yada şişmeyi önleyici perdeler kullanılmalıdır. Bu depoların alt kısmı üst tonajı taşıyıcı ayaklarla sağlanıp yerle teması kesilmektir.

  Yakıt depolarının üst kısmında dolum ve yerine göre içine müdehale kapağı vardır. yan kısmında ise gösterge sistemi mevcuttur. Alt kısmı boşaltma vanaları mevcut olup deponun alt kısmı gerekli tonajı desteklemek için takviyeler atılmıştır.

 • Jeneratör Şaseleri

  Jeneratörlerin motor ve radyatörlerini üzerinde taşıyan güçlü konstrüksiyonlu sistemlerdir. Jeneratörler özellikle kaç saat çalıştırılacaksa buna göre yakıtta sürekli hazırda bulundurulmalıdır. Bu yakıtı muhafaza etmek için şase üzerinde birde depo sistemi bulundurulmaktadır.

  Jeneratör depo sistemlerinde üst kısmında dolum ve gösterge sistemi olup , alt kısımda boşaltma kısmı mevcuttur. istenirse depo kısmı modüler de yapılabilmektedir.

  Jeneratör şaselerinde yan direkler daha kalın malzemeden yapılmaktadır. Bu malzeme aynı zamanda darbelere karşı da dayanıklı olmak zorundadır. Buna göre malzeme seçimi yapılmalıdır.

 • Kompresör Şasesi

  Kompresörleri ve cihazlarını üzerinde taşıyan sistemlerdir. Kompresör şase sistemlerinde kabin ve şaseler bütün olarak tasarlanmaktadır. Şase üzerinde motor bağlantı takozları , havalandırma giriş ve çıkışlarıda planlanmalıdır.

  Kompresör şaselerinde kapak yerleride çok önem arz etmektedir. Bu kapaklar genel olarak vidalı olup menteşe ve kilit sistemide kullanılabilmektedir.

  Özellikle kompresör kabinlerinde pano üzerinde tasarlanıp panoya ait kapak ve taban sacı yapılmaktadır. Şase üzerine motor ve diğer ekipmanlar yerleştirildiği zaman sevkiyatını yapabilmek için ya üst mapa yada forklift taşıma ayakları yapılmaktadır.

  Kompresör şaselerinde yer yer 5 mm lere varan saç kalınlıkları mevcut olup 6mt lere çıkan mesafeler olabilmektedir.