Kabinler

 • Komprasör Kabini

  Genel olarak  bir şase üzerine motor ve komprasör tesisatının konulup gerekli elektriksel ve otomasyon sistemiyle entegre yapılıp çalıştırılmasıyla oluşan sistemdir. Bu sistem nadiren açık  yapılabileceği gibi genel olarak kabinle kapatılmaktadır.

   

   

 • Makine Kabinleri

  Makineleri dış ortam şartlarından korumak ve veya makinenin anlamına uygun çalışma koşulları oluşturmak için yapılmış st-37 -304 kalite paslanmazdan -1050 kalite alüminyum üretilmiş çelik konstrüksiyonlardır.

  Makine kabinleri çok farklı ölçü ve hacimde olabilmektedir. Genel olarak 500mmx500mmx500mm den başlayıp 20000mmx3000mmx3000mm ölçülerine kadar alabilmektedir.

  Makine kabinleri özellikle elektrik bağlantılı motor veya ekipmanları beraberinde düşünülmelidir. Bunun için elektrik pano veya kutularıda kabinin bir parçası olarak detaylı düşünülmelidir.

  Makine kabinlerinde yapılacak konstrüksiyonun yükü ve gerilimide iyi düşünülüp mühendislik hesaplarıyla yapılmalıdır. Özellikle çalışan paralel kapıların dizaynıda kabinin kullanışlılığını artırmaktadır.

   

  Some companies often use plexi glass materials on the front and rear windows of the tarpaulin instead of the metal cabins. Branded cabins are more attractive in terms of cost in the first order phase. However, after a very short time, the material that has been exposed to hot and cold air has been obstructing the high level of vision; distortions, scratches and contamination occur. This minimizes the view of the operator and causes the materials to be transported to serious occupational accidents. Another situation is the renewal of tarpaulin booths every year when entering the winter months, which creates additional financial burden and time loss for companies. This shows that making a tarpaulin cabin in the medium term is the wrong choice.

  Makine kabinleri kapakları menteşe – kilit sistemi kullanılsa da vidalı kapaklarda her noktaya ulaşmak çin önemli bir detaydır.

 • Pres Kabinleri

  Büyük hacimli pres gibi ses yapan makinelerin sesi absorbe eden taş yünü barındıran kabinlerdir.

  Özellikle pres gibi ürün girişi olan makinelerde kabinler çok iyi planlanmalıdır. Yerine göre forkliftler bile çalışabilmektedir. Bunun için çalışma alanları iyi tespit edilip yer yer kapak ve hatta piyano veya teleskobik sistemler kullanılmalıdır.

  Bu presler sürekli çalışan makinelerde olabilmektedir. Dolayısıyla preslerin havalandırması veya ışıklandırılmasıda beraberinde planlanmalıdır. Sürekli çalışan sistemli preslerde hidrolik sıvısı ısınmakta olup hava tahliyesi sağlanmaz ise sıcaklıkla hem makineye hemde kabine zarar verebilmektedir.

  Kabin olara özel olarak preslerden bahsetmek istedik. Çünkü bu presler çok yüksek ses çıkarmaktadır. Dolayısıyla bu sesi max 65 desiberin altına indirmeliyiz.

  Bu ses düzeyi kaliteli çalışma ortamı sağlamaktadır.

  Pres kabinlerinde yer yer gözetleme kapaklarıda olmalıdır. Buradan presin çalışma durumları incelenmelidir.

  Pres kabinlerinde malzeme girişi ve çıkışıda kabin üzerinde izole edilmelidir. Veya hareketli sistemle akuple edilmelidir. İsteğe bağlı olarak sünger izolasyonlarıda kullanılabilmektedir.

  Ses İzolasyon Kabinlerinde Sızdırmazlık

  İzolasyon kabinlerinde özellikle ses izolasyonu için kullanılıyorsa sızdırmazlık çok önemlidir. Bu durumu hava sızdırmazlığı olarak düşünebiliriz.

  Bunun için kabinin birleşim noktalarına özel conta ile temas sağlanmalı ve kapı , kapak gibi noktalarının temasları çok iyi hesaplanmalıdır. Öyleki kapıların geometrisi özel olarak tasarlanıp gerekli yerlere contalama sistemi kullanılmalıdır.

  Conta havalı conta olabildiği gibi geçme bu contalarda tercih edilip gerekli ise eksenlerde çift contalama sistemi kullanılmalıdır.

 • Cihaz Kabinleri

  Çeşitli kullanım amacına yönelik düşünülmüş olan , içinde elektrik ve elektronik ekipmanları barındıran metal kasalara genel itibariyle cihaz kabini denilmektedir.

  Cihaz kabini günlük hayatta sık sık karşımıza çıksada sanayide de endüstriyel amaçlı kullanılabilmektedir. Cihaz kabini tasarlanırken kullanılacağı ortam ve kullanım amacı iyi tespit edilmelidir. Eğer günlük hayatta kullanılacaksa ergonomi bilgiside tasarımı etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Doğalgaz Kabinleri

  Doğalgaz kabini yağmur , kar gibi durumlar için üst çatı sistemi uygulanmıştır. Bu çatı sisteminden yağmurun direk gövde ile teması olmaması için saçaklar yapılmıştır.

  Doğalgaz kabin komple modüler sistemde yapılmış olup , bağlantı noktalarında özel geometrik şekillerle suyun içeriye girmesi engellenmiştir. Aynı zamanda kabinin kapı gibi noktaları çok iyi tespit edilip buralarda da metali bükerek istenilen özellikler sağlanmıştır.

  Doğalgaz kabini istenirse eni 2500 yüksekliği 3000 olacak şekilde km ler boyunca kabin yapılabilmektedir.

 • Jeneratör Kabinler

  Jeneratorleri dış ortamdan (yağmur , kar gibi ) koruyan ve jeneratörlerin çıkardığı sesleri de dış ortama yayılmasını engelleyen kabinlerdir.

  JENERATÖR KABİNLERLERİNDE MALZEMELER

  Günümüzde artık işler çok pratik hal almıştır. Jeneratörün motoru en uygun fiyatlarla özellikle çin gibi yurt dışından rahatlıkla getirilmektedir. Getirilen bu jeneratörler yer yer alt şaseli gelebildiği gibi , alt şasesizde gelebilmektedir.

  Bu şekilde şasesiz gelmesinin sebebi lojistiktir. Yani yurt dışından gelen ürünlerde nakliye en önemli maliyet unsurlarından birisidir. Bu unsur düşünülerek şasesiz ve kabinsiz jeneratörler gelmektedir.

  JENERATÖR KABİN NASIL OLMALIDIR ?

  Jeneratörlerde kabin şase üzerine yerleştirilmektedir. Kabin yerleştirilirken veya konumlandırılırken kapılar yakıt dolum , filtre değişim gibi kısımlara rahatça ulaşabilmek için uygun aralıklarda tasarlanmalıdır.

  Kabin üzerinde aynı zamada taze hava girişi ve sıcak hava atışı içinde uygun ferforje (delik) alanları bırakılmalıdır. Aksi halde jeneratörün hararet yapması kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Jeneratör kabini yapılırken en önemli unsurda dışarıdan gelen yağmur gibi suların içeriye alınmamasıdır. Bunu için kabin izolasyonu başarılı olmalıdır. Yer yer yağmur olukları ve kanalları ilşe tahliyeler sağlanmalıdır.

  Jeneratör kabini kapıları hem yağmur hemde ses için conta sistem ile korunmalıdır. Bir kilit yardımıyla kapının contaya basması sağlanmalıdır.

 • Soğutma Grup Ve Kasaları