Şaseler

 • Makine Şaseleri

  Makinelerin motor kızak gibi sistemlerini üzerinde taşıyan veya onların istenilen düzlemlerde çalışmasına yataklık yapan güçlü konstrüksiyonlu sistemlerdir.

  Makine şaselerin malzemesi metal olsada işçiliği özel olmak zorundadır. Olabilecek hatalar makinenin aksak çalışmasına neden olabilmektedir.

  Cnc makinelernde genel olarak x,y,z eksenleri kullanılmaktadır. Bu eksenler bir elektrik panosu ve elektronik kartlarla servo veya buna benzer motor yardımıyla hareketler sağlankatadır.

  Makinelerde eksenler kızak sistemi ile ve kızaklar üzerinde lineer hareket eden arabalar yardımıyle sağlanmaktadır. Bu eksenler kayış-kasnak, sonsuz vida veya kremiyer sayesinde motordan gelen hareketler buralara aktarılmaktadır.

  Makinelerde motordan alınan tepkiler kızaklara ve arabalara iletilmektedir. Bu iletimler kablolu sistem sayesinde oldugu için kablo taşıyıcı kanallarda beraberinde tasarlanmalıdır.

  Makinelerde kızakların bulunduğu noktaların paralelliği gerekirse özel frezelerle sağlanmalıdır.

  Değişik makinelerin konstrüksiyonlarıda st37 sac kullanılarak yapılabilmektedir. Genel olarak makinelerde profil malzeme sistemi öngörülmektedir.

 • Depolar

  Özellikle jeneratör gibi sistemlerin yakıtlarını depolamaya yarayan konstrüksiyonlardır. Bu depolar 0,5tondan 100 tona kadar yapılabilmektedir.

  Yakıt depolarında bu hacimler üst dikdörtgen kısımının hacim ölçüleriyle belirlenebilmektedir.

  Yakıt deposunun iç kısmında ya dalga kıranlar yada şişmeyi önleyici perdeler kullanılmalıdır. Bu depoların alt kısmı üst tonajı taşıyıcı ayaklarla sağlanıp yerle teması kesilmektir.

  Yakıt depolarının üst kısmında dolum ve yerine göre içine müdehale kapağı vardır. yan kısmında ise gösterge sistemi mevcuttur. Alt kısmı boşaltma vanaları mevcut olup deponun alt kısmı gerekli tonajı desteklemek için takviyeler atılmıştır.

 • Jeneratör Şaseleri

  Jeneratörlerin motor ve radyatörlerini üzerinde taşıyan güçlü konstrüksiyonlu sistemlerdir. Jeneratörler özellikle kaç saat çalıştırılacaksa buna göre yakıtta sürekli hazırda bulundurulmalıdır. Bu yakıtı muhafaza etmek için şase üzerinde birde depo sistemi bulundurulmaktadır.

  Jeneratör depo sistemlerinde üst kısmında dolum ve gösterge sistemi olup , alt kısımda boşaltma kısmı mevcuttur. istenirse depo kısmı modüler de yapılabilmektedir.

  Jeneratör şaselerinde yan direkler daha kalın malzemeden yapılmaktadır. Bu malzeme aynı zamanda darbelere karşı da dayanıklı olmak zorundadır. Buna göre malzeme seçimi yapılmalıdır.

 • Kompresör Şasesi

  Kompresörleri ve cihazlarını üzerinde taşıyan sistemlerdir. Kompresör şase sistemlerinde kabin ve şaseler bütün olarak tasarlanmaktadır. Şase üzerinde motor bağlantı takozları , havalandırma giriş ve çıkışlarıda planlanmalıdır.

  Kompresör şaselerinde kapak yerleride çok önem arz etmektedir. Bu kapaklar genel olarak vidalı olup menteşe ve kilit sistemide kullanılabilmektedir.

  Özellikle kompresör kabinlerinde pano üzerinde tasarlanıp panoya ait kapak ve taban sacı yapılmaktadır. Şase üzerine motor ve diğer ekipmanlar yerleştirildiği zaman sevkiyatını yapabilmek için ya üst mapa yada forklift taşıma ayakları yapılmaktadır.

  Kompresör şaselerinde yer yer 5 mm lere varan saç kalınlıkları mevcut olup 6mt lere çıkan mesafeler olabilmektedir.