Kiosk Sistemleri

 • Video Wall Sistemleri

  Ekranların duvar veya tavan gibi yerlere askılı durmasını sağlayan aparatlardır. Bu aparatlar yükseklik ayarlı olabildiği gibi eksenel hareketlerde verilebilmektedir. Bu eksenel hareketler x,y,z olabildiği gibi xy , xz,yz,yx gibi hareketleride sunabilmektedir.

  Askı aparatları tekli kullanıldığı gibi 3’lü veya 4’lü sistemler de kullanılabilmektedir. Yükseklik ayarı yerine göre 05mt den başlayıp 3 mt lere istenirse dahada fazlasına çıkarılabilmektedir.

  Askı aparatları montajında vidalı sistemler kullanılmakta olup dış bağlantılarda dübel denilen sistemlerle güçlü zeminlere bağlantı sağlanmaktadır.

  Askı aparatları değişik kombinasyon sağlanarak video wall şeklindede kullanılabilmektedir. Bu video wall sistemlerinde 1×1 den başlayıp 9×9 sistemine kadar büyütülebilmektedir. özellikle 3×3 sisteminden sonra ekran çalışmaları zorlaşmaktadır. Buna çözüm olarak teleskobik sistemle çalışma sağlanabilmektedir.

  Video wall sistemlerinde en uygun çözüm lineer kızaklama sistemidir. Bu sistem ekranları temasında maksimum yaklaşma ve temas sağlamaktadır. İstenirse aparat alt kısmından zemindeki veya montaj sırasında oluşabilecek yüzey bozuklukları alınabilmektedir.

 • Kiosk

  Gerek endüstriyel gerekse sosyal kullanım amaçlı insanların digital ihtiyaçlarına cevap vermek için kullanılan metal kasalardır. Kiosk sistemi anlam olarak Türkiye’de büfe anlamı taşımaktadır.

   

  Kiosk özellikle Rusya gibi birbirinden uzak noktalarda köyler ve kasabalar vardır. Bu köy halkı banka ve kamu kurumlarla olan  ihtiyacını karşılamakta çok sıkıntı yaşamışlar. Bu sorunu çözmek için özellikle benzin istasyonları ve büfe gibi yerlerde banka ile online iletişim kuran kiosk sistemini geliştirilmiştir. Sonucunda anlaşılmıştır ki banka ve kamu kuruluşlarında muazzam tasarruf ve işlerde kalite sağlanmıştır.

  Kiosklar özellikle kullanım alanlarını sınırlamak yanlış olacaktır. Hemen hemen hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilmekte ve işlerimizi kolaylaştırmak için vazgeçilmek bir hal almaktadır. Kiosklarda çoğu zaman nakit veya kredi kartı kullanılabilmektedir.

   

  Kiosklar çok amaçlı olarak tasarlanabilmektedir. En  sık karşılaşılan kiosk sistemi ödeme kiosklarıdır. Bu kiosklarda güvenlik ve ergonomi en önemli unsurlardır. Güvenliği artırmak için çok nokta kilit sistemleri geliştirilmiştir.,

   

  Aynı zamanda teknik servis kolaylığı da iyi düşünülmelidir. Çünkü bu sistemler birbirinde uzak noktalarda çalışmaktadır. Kioskun içinde kullanılan bütün parçalara rahatça ulaşılıp gerekirse saniyeler içinde yenisi ile değiştirilebilmelidir.

 • Totem ve Kiosklar

  Kiosk ve veya totem gibi sistemlerde incelik ve zariflik en önemli husustur. Totemlerde incelik ne kadar ince olursa o kadar avantajlıdır.

  Özellikle AVM veya meydan gibi yerlerde toplumu genel olarak yönlendirmek veya ticari olarak ürünlerin reklamını yapmak için kullanılan bilgisayar kontrollü cihaz unsurlarıdır.

  Totemler özellikle dış ortamlarda kullanıldığı için vandaliz veya güvenlik iyi düşünülmelidir.

   

  Ortalama olara totemlerin ölçüleri 2000mmx500-800mmx100-250mm olabilmektedir. Ön kısım çok iyi planlanmalıdır. Reklam veya komple cam yapılabilmekte olup , kilit menteşe gibi kısımları ön yüzeyde tutulmamalıdır.

  Ön kısım özellikle ekran montajı için kullanılmalı ve montajı sağlam yapılmadır. Gerekli ise gövdeye ekstra güçlendirme parçaları yapılmalıdır.

  Gövde alt kısmı güçlü platina sistemi veya baza sistemi yapılmalıdır. Bu baza  totemi ayakta tutup yıkılma veya çarpma etütleri yapılarak gerekli kalınlık ve ölçüler planlanmalıdır. Bu kısım zeminde kaynaklanacak bozuklukları da alabilmesi için pingo ayak sistemi ile sağlanmalıdır.

  Nakliye için alt baza kısmı sökülebilir planlamasında fayda vardır.

  Avm tarzı totemler olabildiği kadar , dışarılarda kullanılan büyük hacimli 10mtx10mt gibi totemlerde olabilmektedir. Bu işler için özel teknikler ve sistemler kullanılmaktadır. Özellikle taban kısmı yüksek ve kalın malzemeden yapılmalıdır.

  Totemlerle özellikle kilit ve menteşe sistemi vandalizme karşı oldukça önemlidir.