Cihaz Kutusu Yapısı

Cihaz Kutusu Yapısı oldukça kompak bir yapıda olup , mümkün olan en küçük yapı tercih edilmelidir. Öyle ki genelde elde taşınacak bir yapıda olmalıdır. Bunun için dizayn çalışmasında en küçük yapı tercih edilip modellemede bu husus göz önünde bulunmalıdır. Bu işin en temel yapısı araştırma ve geliştirmeden geçmektedir.

Cihaz Kutusu Yapısı

cihaz kutusu

Cihaz Kutusu Yapısı Nasıl Kompak Hale Getirilir?

Öncelikle tasarımcının cihaz konusu alanında ihtisas sahibi olmasında fayda vardır. Daha önce bu konuda deneyimli ve tecrübeli personeller tarafında tasarımlar yapılmalıdır. Tasarıma başlanılmadan önce bütün öncelikle kullanılacak bütün elektrik ve elektronik bütün parçaların elimizde olması lazım. Sonrasında yapılması gerek yapılabiliyorsa bu parçaların en küçük boyutlara sahip olanını tespit etmek gerekir. Elektrik ve elektronik parçalar ne kadar küçük olursa yapılacak tasarımın boyutu da o ölçüde küçülecektir.

Cihaz Kutusu  Hangi Malzemeden Üretilir?

Genel itibarıyla st 37 malzemeden yapılır. Yani piyasada metal (sac) dediğimiz malzemeden üretilmektedir. Bunun dışında alüminyum  malzemeden de üretilir. Alüminyum esaslı yapılan üretim hem hafif hemde daha zarif bir çalışma olacaktır. Aslında en önemli çalışma ve şık tasarım alüminyum malzemeden yapılan çalışmadır.

Dahası paslanmaz malzemeden de üretilebilir. Paslanmaz malzemeden yapılan çalışmalar daha çok elit ve sosyal hayatımızda lüks yerlerde kullanılan çalışmalardır. Özellikle fiyat açısından da değerlendirmek gerekir. Paslanmaz cihaz kutuları her ne kadar şık ve estetik olsa da fiyat açısında da biraz farklı olacaktır. Bunun içindir ki genelde metal cihaz kutusu tercih edilmektedir.

 

Cihaz Kutusu Yapısı Genellikle Nerelerde Kullanılır?

Genellikle endüstri sanayide kullanılır. Bununla beraber günlük hayatta da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Gıda sanayisinde ve elektronik sanayide de son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki elektrik ve elektronik malzemelerin kullanıldığı her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Genel yapısı iç kısmında elektrik ve elektronik kartların bağlandığı kart tepsisi mevcuttur. kart tepsisine ulaşabilmek için dış kısmında bir kapak konumlandırılmıştır. Bu sayede iç kısmına  ulaşabilmek oldukça kolay olup , istenildiğinde dış etkilere kapatılabilecek şekilde bir kapak yapılmıştır. Sistem küçük olmakla beraber oldukça fonksiyonel yapıdadır.

 

 

 

Yorumlar Devre Dışı Bırakıldı.