Gemi kontrol paneli

Gemi kontrol paneli


Elektronik Cihaz Kutusu

Elektronik veya elektrik cihaz için üretilmiş kutulara Elektronik Cihaz Kutusu denir. Yapısı genel olarak metalden olup isteğe bağlı alüminyum veya paslanmaz malzemeden  de üretilebilir. İç kısmı kapalıdır. en taban kısmında taban plakası mevcuttur.  Bu plaka üzerine elektronik cihaz parçaları yerleştirilebilir.

Elektronik Cihaz Kutusu Nerelerde Kullanılır?

Endüstri sanayisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun dışında otomasyon sanayisinde de çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle elektronik parçaların kullanıldığı yerlerde fazlasıyla kullanılmaktadır.

Elektronik Cihaz Kutusu Yapısı Nasıldır?

elektronik cihaz kutusu

elektronik kutu

Genel olarak metal esaslı bir yapısı vardır. Tercihen alüminyum veya paslanmaz malzemelerde tercih edilebilir.  Bunun için kutunun kullanım amacı iyi tespit edilmiş olmalıdır. Öyle ki bazı yerlerde  özellikle hafif bir tasarım söz konusu ise alüminyum tercih edilirken , bazı yerlerde de paslanmaz tercih edilebilir.

Elektronik Cihaz Kutusu Gerekli midir?

Her şey  öncelikle bir tasarımla başlamaktadır. Bundan sonra elektronik devreler ve bunu tamamlayan parçalar yerlerini alır. Bu parçalar belirli bir sıraya göre ve akış diyagramına  göre sıralanmış ve bağlanmış olması gereklidir.  Bu parçaların hem dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunması hemde dış ortama zarar vermemesi için kapalı bir kutu ile kapatılması gereklidir. Bu husus oldukça önemlidir.

Elektronik Cihaz Kutusu Kullanım amacı

Yapısında bulunan kart veya elektrik malzemelerine yataklık yapmak ve bunları hem dış etkenlerden hemde iç etkenlerden korumaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir