Kiosk Sistemlerini Tarihsel Gelisimi

kiosk

kiosk


Kiosk Sistemlerini Tarihsel Gelisimi

Aslında Kiosk Sistemlerini Tarihsel Gelisimi ( kiosk :anlam itibarıyla akıllı büfe) sistemi Rusya’dan başlamıştır . Öyle ki şu an kullanılan sistemler aslında hep insanların zor şartları kolaylaştırma düşüncesinden oluşmuştur.

İlk parayı icat eden Lidyalılardır. Öyle ki artık insanlar değişik denilen sistemi kullanmayacaklar , bunun yerine ortak bir nesne kullanacaklardır. Bunun adına da para denilmektedir. Değişik sistemine değinilecek olursak bu yapı tamamıyla eşleştirme olayıydı. Yani 2

Kiosk Sistemlerini Tarihsel Gelisimi

kiosk

kg pirinç 15 adet yumurtaya bedel gibi. Yada diğer ürünler içinde 5 kalbur kestane 3 kalbur bulgur gibi. İşlevseldi fakat çok zorluk tarafları vardır. En ideal çözüm para idi. Bu sistemi de ancak devletler banka yoluyla takip altında tutabiliyorlardı.

Daha sonrasında devletler ve özel kurumlar elektrik , su , dogalgaz  gibi günlük gereksinimleri fatura karşılığında insanların hizmetine sunmuşlardır. Öyle ki aylık peryotlarla da  ödemesi yapılmalıdır. Teknolojinin bu kadar gelişmediği günlerde ve ulaşım imkanlarının yaygın olmadığı zaman diliminde Rusya coğrafyasında insanların faturalarını ödemesi için şehirlerde bulunan bankalara gitmek zorunda kalıyorlardır. Bu zorlu Rusya coğrafyasında bazen 5-6 saati bulan seyehatler  gereklidir.

Bu sorunu çözmek adına ilk kiosk sistemi akaryakıt istasyonuna konulmuştur. Akaryakıt istasyonları hem güvenli , hemde insanların ulaşabileceği mesafe alanıdır. Ve böylece kiosk sistemi başlamış olup hızlı bir şekilde gelişim sürecine girilmiştir.

Bu sistemler ilk başta aşırı büyük yapılardan dizayn edilmiştir. Bunun o dönemdeki cihazların durumu üzerindeki süreci de düşünürsek normal bir şey olduğu aşikardır. Sistem kullanıldıkça gerekliliği iyice kanıtlanmış olup yeni bir sektör haline gelmiştir. Öyle ki kağıt para alma , kağıt para verme  , barkot okuyucu ve hatta kiosk kasası  diye başlı başına yeni iş kollarını da beraberinde geliştirmiştir.  Aynı zamanda bu sistemi yürütmek ve yönetmek içinde özel birimler oluşturulmuştur. Böylece günümüzde tüm bankacılık işlemleri  yapılabilir durumdadır.

Kiosk Sistemleri  Nerelerde Kullanılır?

Kiosk yapıları indoor ve outdoor olmak üzere iki başlıkta incelenmelidir. İndoor yani iç mekan kiosklar ise genelde avm , havaalanları , kurumsal ve kamu yerlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bunu için çok ciddi çalışmalarda devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir